Rozhovor s novým trenérem mužů A Václavem Belladou

Před aktuální sezónou došlo ke změně na pozici hlavního trenéra A mužstva. Tým převzal Václav Bellada, pro kterého je to první trenérská štace ve velkém fotbale. Jak zvládá ukočírovat hráče, kteří jsou starší než on sám? Jak hodnotí průběh dosavadní sezóny? Dočtete se v našem rozhovoru.

 

Na Zlíchově začíná tvoje trenérská kariéra. Jak probíhalo jednání a co vůbec rozhodlo, že sis vybral právě tento klub?
Do Zlíchova se vracel před sezonou můj kamarád Víťa Koláček. Zavolal mi, že hledají nového trenéra a věděl, že mě zranění ještě nepustí na hřiště. Víťu trénuji 2 roky na futsale a sálové kopané, takže mě jako trenéra zná a věděl koho doporučuje. Jednání byla rychlá a po první schůzce jasné, že jsme domluveni.

Na jaké úrovni jsi hrával fotbal? V jakých klubech?
V dospělých jsem začínal v přeboru ve Vršovicích. Následně si rok od fotbalu odpočinul a začal hrát 4. třídu za Vykáň, s kterou jsem to táhnul až do 1.A třídy. Následně jsem si vyzkoušel 5. ligu v Rakousku a po sezoně odešel do Středočeského přeboru do Klíčan. Tam jsem nyní jako hráč veden.

Je ti teprve 32 let. Mnoho hráčů v tomto věku ještě aktivně hraje. Jak to že ses vrhnul na trénování?
Může za to přetržený křížový vaz a tím způsobená roční pauza od fotbalu. Zjistil jsem, že mě víc naplňuje malý fotbal a futsal, ale u fotbalu chci zůstat v budoucnu jako trenér. Málokdo má štěstí, že může bez jakýchkoliv zkušeností trénovat rovnou áčko mužů. Pro mě naprosto skvělá škola.

Trénuješ tu hodně hráčů, kteří jsou starší než ty. Jak to zvládáš? Poslouchají tě?
Neměl jsem nikdy problém s respektem a je to tak i tady. Ukázal jsem klukům styl, který chci hrát a kterému věřím. Kluci to vzali perfektně a snaží se plnit mé pokyny. A daří se. Dal jsem už tak šikovným hráčům řád, vysvětlil každému má očekávání. Mě to ohromně baví a myslím, že i kluky. Hrajeme fotbal po zemi, nenakopáváme míče, soupeři nic takového od nás nečekají.

Jak říkáš, týmu se daří. Pohybujeme se v klidném středu tabulky, což v minulých letech nebylo zvykem. Jak hodnotíš dosavadní průběh sezóny? Jak jsi spokojený s výsledky a předváděnou hrou týmu?
Mrzí mě ztracené body v Chabrech. Tam jsme byli výrazně lepší a jen neproměnění jasných šancí a šílený výrok pomezního rozhodčího nás připravil o body. Co se týká hry, tak jsem nadmíru spokojený. Bylo by fajn přivézt dva kluky a zvýšit tak konkurenci v týmu. Ta mi nyní chybí a některé kluky by to třeba donutilo zúčastnit se více tréninků.

Kde vidíš rezervy v týmu? Na čem je ještě potřeba zapracovat?
Zatím se nám nedaří proměňovat vyložené šance. Nevidím to jako rezervu, ale jako dočasnou smůlu, nebo jakousi deku. Týká se to mých nejlepších hráčů, kteří mají na tréninku nejlepší koncovku, takže věřím v protržení smůly. Zapracovat musíme na kondici, ale to nelze dělat v průběhu sezony. Zapracujeme na ní v zimní přípravě.

Jak by ses charakterizoval jako trenér? Jaká je tvoje trenérská filozofie? Jakou taktiku preferuješ?
Jsem hodně hlasitý, impulzivní, často na kluky mluvím, povzbuzuji. Myslím, že dokážu reagovat na nastalou situaci, změnit herní styl, rozestavení. Mým cílem je, aby kluky fotbal bavil a hrál se skutečně fotbal.

Jak se ti pracuje s hráčem, jako je Tomáš Jun?
Tomáš je výjimečný hráč a skvělý člověk. Na tréninku se kluci od Tomáše naučí spoustu věcí a na hřišti jim dodává sebedůvěru. Jiní exligisti si dělají na hřišti, co chtějí, nesmí se jim nic říct. Tomáš je týmový hráč, plní pokyny ku prospěchu týmu. Je to osobnost.

Jaký máš ambice a cíle jako trenér?
Nejsem člověk, který by plánoval. Nyní jsem ve Zlíchově a nepřemýšlím, co může být dál. Dokud tu budu spokojený, tak není důvod hledat jinde. Pokud teda nebudu vyhozen☺.

Máš nějaký trenérský vzor?
Nemám. Chtěl bych být sám sebou a nikoho nekopírovat. Na trenérském kurzu jsem potkal Dominika Rodingera, který nyní trénuje Tempo. Ten má všechny předpoklady brzy trénovat v lize.

Fyzička nebo práce s balónem?
Práce s balónem a když fyzičku, tak s míčem u nohy.

Sparta nebo Slavie?
Nikdy jsem nebyl vyhraněný fanoušek. Brácha odjakživa fandí Spartě, takže jsem vždy na oko fandil Slávii ☺. Fandím pražským týmům obecně proti ostatním týmům z republiky.

Messi nebo Ronaldo?
Ronaldo

Červená karta nebo obdržený gól?
Karel Brückner vždy říkal, že nikdy nesmíme jít do deseti. A já souhlasím, takže obdržený gól

Jednoznačná výhra nebo vítězný gól v poslední minutě?
Jednoznačná výhra

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.